Plochá střecha a její výhody

Když se řekne plochá střecha, každý si představí paneláky a zatékání do bytů pod střechou. S dnešními moderními materiály se takových problémů rozhodně nemusíme bát. Plochá střecha má totiž své výhody.

Nedůvěra v ploché a rovné střechy je z minulosti ještě pořád poměrně značná. Dříve se používal nekvalitní materiál, střechy byly špatně postaveny a amatérsky se opravovaly. Toho se dnes již nemusíme bát, ale u ploché střechy obzvlášť platí – svěřte budování nové střechy odborníkům. Zejména střechy z PVC fólií vyžadují dodržování přesných technologických postupů.

Nejdůležitější částí ploché střechy je hydroizolace, která je nejsvrchnější vrstvou. Její podstata tkví v tom, zabránit pronikání srážkové vody do dalších vrstev. Nejpoužívanější jsou pásy na bázi PVC, asfaltu nebo plechy. Zvláště pásy z PVC při dobrém provedení poskytují velmi kvalitní a účinnou ochranu. Jejich nevýhoda je, že nejsou moc pohledné.

Výhod je víc

Jak jsme zmínili, plochá střecha má své výhody. Asi nejčastějším důvodem při rozhodování jsou nižší pořizovací náklady a jednodušší stavba, protože není potřeba konstruovat krov. Oproti sedlové střeše neubírá zešikmenými stropy prostor. Místnosti pod střechou jsou plně využitelné a není potřeba dělat žádné kompromisy v dispozičním uspořádání pokoje. Při výběru ploché střechy nemusíme řešit střešní okna a prostor pro schodiště.

V poslední době je velkým hitem tzv. Zelená střecha – na střeše se pěstuje vegetace, která absorbuje škodlivé částice, brání dům před přehříváním a je příjemná na pohled. Zároveň dostaneme nový prostor k relaxaci.

Abychom byli spravedliví, plochá střecha má jako každý druh střechy také své nevýhody. Je náročná na kvalitu provedení. Špatná realizace nebo sebemenší drobná závada může způsobit prosakování vody do interiéru. Tento typ střechy se nehodí do horských oblastí, protože se na nich hromadí sníh, který nadměrně zatěžuje stropní konstrukci.

Pravidelná údržba

Je nutná. Spočívá v pravidelném čištění odpadních vpustí a běžné prohlídce stavu střechy. I drobné odhalení poškození může zabránit většímu problému. Největší nebezpečí a zdroj poškození pochází od slunečního záření. Je tedy dobré mít střechu před tímto zářením ochráněnou. Buď v podobě ochranného nátěru nebo zásyp drobným kamenivem nebo dlažbou apod.

© 2020 Vyrobil Pepa s podporou Teamu SmartFox